Powrót

Konfiguracja VLAN-ów na przełącznikach

VLAN jest skrótem od Virtual Local Area Network

VLAN to technologia sieciowa, która pozwala w ramach jednej fizycznej sieci lokalnej tworzyć wiele sieci logicznych (sieci wirtualnych), opisana w standardzie 802.1Q. Obecnie praktycznie każdy, zarządzalny przełącznik pozwala na tworzenie takich wirtualnych sieci LAN. Te wirtualne sieci są od siebie odseparowane, bez rutera nie jest możliwa pomiędzy nimi komunikacja, doskonale zatem nadają się w sytuacji kiedy chcemy odizolować od siebie urządzenia, które nie powinny się ze sobą komunikować.

W

Dobrym przykładem jest sieć szkolna. Mamy przecież w takiej sieci komputery uczniowskie, komputery nauczycieli no i pozostałe wykorzystywane przez administrację. Dzięki VLAN możemy odizolować od siebie komputery uczniów, nauczycieli oraz administracji bez konieczności fizycznej ingerencji w sieć.

W

VLAN oferuje również inne możliwości, takie jak:

Większe bezpieczeństwo - użytkownicy o różnych uprawnieniach mogą być odseparowani od siebie, ale także od sieci zarządzania,/p>

Ograniczenie ruchu w sieci - każda sieć VLAN tworzy oddzielną domenę

Ułatwione nadawanie uprawnień - dla różnych sieci VLAN można tworzyć inne uprawnienia

Podział sieci - komputery, które powinny znajdować się w logicznych sieciach mogą być podłączone do różnych przełączników.

Rodzaje sieci VLAN

Sieć VLAN tworzą porty jednego lub wielu przełączników. Wyróżnia się dwie odmiany sieci VLAN: statyczne i dynamiczne.

W statycznych sieciach VLAN porty te konfigurowane są w przełączniku statycznie przez administratora. Przynależność danego portu do sieci VLAN nie może ulec zmianie, dopóki administrator nie zmieni konfiguracji.

W sieciach dynamicznych natomiast przełącznik, odpytując specjalny serwer, automatycznie ustala, do jakiej sieci VLAN przypisać dany port, na przykład na podstawie adresu MAC maszyny, która rejestruje się w sieci komputerowej.

Jak skonfigurować sieć VLAN na przełącznikach tp-link.

Aby skonfigurować przełącznik i ustawić tam sieć VLAN, należy:

  1. Zresetować przełącznik za pomocą programu putty

  2. Zmienić adres IPv4 na komputerze

  3. Wejść na przełącznik przy użyciu przeglądarki

  4. Włączyć zakładkę l2 config

  5. W tej zakładce, mamy listę opcji VLAN, i w niej wchodzimy w 802.1Q VLAN

  6. W VLAN config robimy nową opcję, wpisujemy VLAN ID, nazwę VLAN oraz zaznaczamy porty które chcemy żeby były nie otagowane czy otagowane.

  7. Po wpisaniu naszych danych należy również wejść w zakładkę Port Config, gdzie ustawiamy jakie porty idą do poszczególnych VLAN-ów

  8. Po zaaktualizowaniu naszych danych i zrobienia powyższych punktów nasza sieć VLAN została utworzona