Definicja serwerów
Serwery to bardzo wszechstronne urządzenia, które mogą pełnić wiele najróżniejszych funkcji, zależnie od tego, czego konkretnie wymaga sieć powstająca w danym przedsiębiorstwie.
Zazwyczaj w centrach danych wykorzystywane jest kilka bądź kilkanaście serwerów, tak, aby zapewnić maksymalną wydajność wszystkich obsługiwanych procesów.
Rodzaje serwerów
Serwer wydruku – jest to urządzenie, które zarządza zadaniami drukowania, pozwala na udostępnienie drukarki bez konieczności uruchamiania połączonego z nią komputera. Świetnie sprawdzi się w większych przedsiębiorstwach o wielu użytkownikach.
Serwer plików - przeznaczony jest do udostępniania miejsca dyskowego, a także wszelkich zgromadzonych na nim plików.
Mogą udostępniać także usługi sieci lokalnej innym użytkownikom. Przydatną funkcją jest również udostępnianie zainstalowanego oprogramowania. Dzięki temu za pomocą interfejsów można uruchomić wiele kopii tego samego programu.
Serwer dostępowy - podstawowym zadaniem takiego serwera jest udostępnianie połączenia internetowego innym komputerom w sieci.
Serwer faksów - jest to urządzenie odpowiadające za odbieranie oraz wysyłanie faksów.
Serwer wykonań - inaczej nazywany zarządcą czasu procesora. Odpowiada za przydzielanie zasobów procesora konkretnym procesom, a także administruje wszelkimi uruchomionymi procesami.
Serwer www – serwer, na którym przechowywane są odwiedzane witryny internetowe. Jeśli uruchomiona jest usługa bazy danych, serwer ten może posłużyć jako wydajne narzędzie do gromadzenia i przetwarzania istotnych danych w firmie.
Serwer baz danych – taki serwer jest przeznaczony do gromadzenia informacji oraz przetwarzania ich, a także udostępniania danych uprawnionym użytkownikom.
Serwer FTP – jest to serwer podobny do serwera plików, jednak chroniony hasłem.
Serwer podstawowy/wyróżniony - pierwszy serwer w sieci, który odpowiada za tworzenie oraz zarządzanie kopiami zapasowymi.
Serwer DNS -
Podstawową funkcją serwera DNS jest konwersja nazw domen na odpowiadające im adresy IP. Zapewnia również, że użytkownicy nie muszą zapamiętywać adresów IP, a firmy otrzymują odpowiednie nazwy marek. Serwery DNS większości użytkowników pochodzą od odpowiednich dostawców usług internetowych.
Serwery DHCP -
Serwer wykorzystuje protokół DHCP do konfigurowania ustawień sieciowych komputera użytkownika.
Serwer aplikacji -
Serwery aplikacji łączą serwery baz danych z użytkownikiem końcowym. Umożliwiają klientom pobieranie aplikacji bez pobierania ich na swoje urządzenia. Ponieważ mogą wydajnie hostować duże ilości danych aplikacji dla wielu użytkowników jednocześnie, są najlepszą opcją do użytku komercyjnego.
Elementy konieczne do pracy serwera software`owego:
Oprogramowanie serwerowe - przede wszystkim musi być wydajne, bo od tego zależy szybkość pracy systemu. Powinno łączyć jak najwięcej cech charakterystycznych dla serwerów sprzętowych, czyli powinno zawierać funkcje serwera plików, ftp, poczty itp. Musi być to oprogramowanie wielodostępne, czyli mogące obsłużyć żądania wielu użytkowników naraz. Ponadto powinno być bezpieczne, proste w obsłudze i konfiguracji i nie w jak najmniejszym stopniu obciążające system.
SYSTEM OPERACYJNY - żadne oprogramowanie nie będzie wiele warte, jeżeli nie ma go na czym uruchomić. Tak więc potrzebny jest system operacyjny. To właśnie system operacyjny zarządza zasobami sprzętowymi i przydziela je do procesów. Cechami pożądanymi a wręcz wymaganymi dla systemu operacyjnego są: niezawodność, stabilność, wydajność, prostota konfiguracji i nade wszystko bezpieczeństwo.
KOMPUTER SERWEROWY - sprzętowy element serwera, od którego w równie dużym stopniu co od oprogramowania i systemu operacyjnego, będzie zależała efektywność pracy w sieci. Jako że jest on centralnym elementem sieci, odpowiadającym za pracę całej sieci i co za tym idzie firmy, nie może się często zdarzać jego zawieszenie czy awaria, gdyż to wszystko powoduje ryzyko utraty danych. Maszyna wybrana do pełnienia funkcji serwera, powinna posiadać konfiguracją na tyle mocną, aby mimo wzmożonego ruchu w sieci, obsługi wielu żądań od użytkowników, pracowała stabilnie i posiadała jeszcze pewien zapas mocy. Należy szczególnie na to zwrócić uwagę, gdy mamy w planie rozszerzenie sieci.
Odpowiedni system operacyjny dla serwera.
Najczęściej jest do tego celu używany LINUX. Zapewnia on najbardziej optymalne (i pełne) wykorzystanie zasobów sprzętowych maszyny na której jest zainstalowany. Jest przy tym bardzo wydajny i bezpieczny. Ponadto daje duże możliwości konfiguracji serwerów software'owych. Przygotowany jest do współpracy ze wszystkimi wersjami systemu Windows, za sprawą serwera plików SAMBA. Ze względu na swą cenę (jest całkowicie darmowy) i ogromną funkcjonalność, z powodzeniem jest w stanie zastąpić płatne komercyjne rozwiązania oparte na systemach Windows.
Posiada zabezpieczenia dla połączeń zdalnych - szyfrowane przesyłanie żądań i poleceń, jest także przygotowany do pełnienia funkcji router/firewall, chroniąc wewnętrzną sieć i wyznaczając drogi dla połączeń.
Rodzina systemów serwerowych Windows: Windows NT, Windows 2000, Windows 2000 Serwer, Windows XP i Windows 2003 Serwer. W zasadzie z perspektywy czasu, okazuje się że najlepszym rozwiązaniem są najnowsze systemy operacyjne typowo serwerowe (Windows 2000 Serwer, Windows 2003 Serwer), gdyż zawierają zestaw funkcji i narzędzi pozwalających sprawnie zarządzać siecią. Jednak jeżeli dysponujemy innym systemem (Windows 2000, Windows XP) , to istnieje możliwość dodania funkcjonalności serwerowych, i uruchomienie potrzebnych usług. W zasadzie Windows NT był pierwszym typowo serwerowym systemem, jednak ze względu na jego wiek i obecność znacznie doskonalszego oprogramowania, może on być wykorzystywany w niewielkich sieciach domowych czy osiedlowych.